مواد اولیه صنایع شیمیایی

 

اسیـــــــد سولفوریـــــــک      

اسیدی بی‌رنگ و بسیار قوی است که با هر درصدی در آب حل می‌شود. یکی از مهم‌ترین مواد شیمیایی موجود در جهان است که سلطان مواد شیمیایی خوانده می‌شود.

کاربردها و موارد مصرف

1 - در تهیه کودهای شیمیایی، مواد منفجره مانند تی‌ان تی، آب باتری اتومبیل، صنایع معدنی و فلزی، چرم‌سازی، لاستیک‌سازی، استخراج فلزات، پالایش‌های نفت، تصفیه پساب‌ها، تهیه نایلونهای رنگی، جوهر تحریر، ابریشم مصنوعی، استخراج اورانیوم، جداسازی مس با عیار کم، چسب مصنوعی، نساجی و شوینده استفاده می‌شود.

2 - این اسید در زمره مواد خطرناک قرار داشته و بسیار قوی و خورنده است و تنفس آن بسیار خطرناک می‌باشد.

 

 
   

 

اوره    

یک ترکیب آلی است که ماده اصلی حاوی نیتروژن در ادرار پستانداران به شمار می‌آید. این ترکیب: سخت، بی‌رنگ، بی‌بو است. نه اسیدی است و نه قلیایی. بسیار محلول در آب و نسبتاً غیر سمی می‌باشد. جاذب رطوبت است و برای ذخیره‌سازی آن از کیسه‌های مهر و موم (از جنس کرباس که قیراندود و عایق آب است) شده پالت مانند استفاده می‌شود. بیشتر از ۹۰% اوره در کودهای شیمیایی حاوی نیتروژن استفاده می‌شود.

 

کاربرد ها و موارد مصرف

اوره یکی از مواد اولیه در صنایع شیمیایی است. در تولید کودهای شیمیایی، انواع پلاستیک به ویژه رزین‌های فرمالدئید اوره، انواع چسب، در ساخت تخته سه لایی مخصوص آب، در تولید مواد منفجره کاربرد دارد. اوره به منظور کاهش آلاینده‌های نیتروژن‌دار که در گازهای حاصل از احتراق موجود هستند، کاربرد دارد.

 

 
   

 

پارافیــــــــن(جامـد و مایـــع)      

در شیمی پارافین نامی عمومی برای آلکان‌ها می‌باشد. ماده‌ای است نفتی در بازار به دو شکل مایع یا جامد یا ژله‌ای یافت می‌شود که نوع ژله و جامد آن برای تولید انواع شمع کاربرد دارد. از نوع مایع برای مصارف صنعتی استفاده می‌شود. ماده‌ای جامد، بدون بو و اثر، سفید که از الواح شیست قیر می‌گیرند.

 

کاربرد ها و موارد مصرف

پارافین در صنعت کاربرد فراوان دارد و به عنوان یکی از مواد اولیه پرمصرف در صنایع داروسازی، آرایشی، لاستیک‌سازی، کبریت‌سازی، نساجی، کاغذ ضد آب کاربرد دارد. در تهیه شیشه‌های سخت، پارچه‌های ضد آب، انواع واکس و جلادهنده، مرکب‌های جامد استفاده می‌شود. پارافین مایع در پارافینه نمودن بشقاب‌های مقوایی، لیوان کاغذی و مقواهای بسته‌بندی و نیز پشش برخی میوه‌ها برای عدم تعریق و حفظ طراوت آن به کار می‌رود .

 

 

 

فرم نظرسنجی و سفارش